WYDARZENIA NA ROK SZKOLNY 2014 / 2015

WRZESIEŃ

 

1. Przedszkolaki grają w piłkę nożna

W dniu 18 września 2014r. dzieci z grup starszych miały okazję sprawdzić swoje umiejętności piłkarskie wraz z trenerami ze Stowarzyszenia Sportowo Rekreacyjnego „Gwiazda”. Dzieci wykonywały różne ćwiczenia między innymi slalom z piłką, strzelanie do bramki,  a także miały okazję sprawdzić się w roli bramkarza.
2. Dzień Przedszkolaka

"Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj..." – śpiewały dzieci z gryp „Wesołe Skrzaty”, „Żabki” i „Biedronki” zgromadzone na placu zabaw przedszkola. Po krótkiej rozgrzewce, nasi mali sportowcy jak na prawdziwych straszaków i średniaków przystało - świetnie poradziły sobie z pokonywaniem toru przeszkód, przejściem przez tunel, slalomem z piłką, rzutami do celu. Po tak intensywnych ćwiczeniach nasze przedszkolaki zasłużyły na ich ulubione zabawy z kolorową chustą oraz balonami.


 

3. Tygryski robią sałatkę owocową

Dzieci z grupy Tygrysków korzystając z jesiennych zbiorów owoców postanowiły zrobić sałatkę owocową. Po przebraniu się w fartuszki oraz wyszorowaniu rączek, przystąpiły do pracy. Wszystkie owoce zostały porządnie umyte i obrane ze skórek, a następnie przedszkolaki samodzielnie je kroiły i łączyły ze sobą. Przygotowanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji i radości. Sałatka była pyszna i było jej tak dużo, że dzieci zjadały dokładki:)4. Przedszkolaki biją rekord Guinnessa w myciu ząbków!

30 września nasi dzielni przedszkolacy ochoczo i aktywnie wzięły udział w niecodziennej - mądrej oraz radosnej inicjatywie - biciu Rekordu Guinnessa w jednoczesnym myciu ząbków! Od samego rana dało się wyczuć podniosłą i odświętną atmosferę! Zaraz po posiłku, punktualnie, w samo południe najważniejszy punkt dnia - moment bicia światowego rekordu! Przedszkolaki pięknie ustawione na placu zabaw z dumą prezentowały swoją umiejętność mycia ząbków. Maluchy szczotkowały zęby przez dwie minuty.  Pół godziny później dotarła do zebranych najważniejsza informacja dnia - Rekord Guinnessa pobity! W akcji wzięło udział 257.500 przedszkolaków z całej Polski! Każdy z przedszkolaków otrzymał pamiątkowy dyplom. Do tej pory rekord należał do mieszkańców Indii, którzy ustanowili go 7 lat temu. Wtedy to zęby szczotkowało w 380 miejscach w sumie 170 tys. osób.

 


 

 

PAŹDZIERNIK

 

1. Pasowanie na starszaka - grupa Motylki


Wszystkie dzieci, przystrojone w togi i birety, złożyły przyrzeczenia dzielnego przedszkolaka, a następnie zostały oficjalnie włączone w grono przedszkolaków poprzez dotknięcie dużą kredką. Każdemu nowemu członkowi naszej małej społeczności został wręczony dyplom.
Dla wszystkich dzieci były to na pewno niezapomniane chwile, pełne emocji i pozytywnych wrażeń.


 

2. Pasowanie na starszaka - grupa Żabki

 

W dniu 21.10.2014r. dzieci z grupy "Żabki" uczestniczyły w uroczystości "Pasowanie na starszaka i przedszkolaka". Dzieci miały do wykonania różne zadania m.in. musiały udowodnić czy są samodzielne, czy potrafią recytować wiersze, a także czy potrafią bawić się wspólnie z innymi rówieśnikami. Wszystkie dzieci świetnie poradziły sobie z zadaniami i zostały pasowane przez naszą Panią Dyrektor.


 

 

LISTOPAD

 

1. Zajęcie otwarte - grupa Tygryski


6 listopada Tygryski bawiły się ze swoimi rodzicami, którzy mimo wielu obowiązków przybyli do naszego przedszkola, by towarzyszyć swoim pociechom. Zajęcia otwarte dały Rodzicom możliwość zapoznania z osiągnięciami swoich dzieci, ich zachowaniem w przedszkolu. Była to okazja, aby Rodzice mogli zaobserwować swojego maluszka na tle grupy rówieśniczej, jak współdziała w grupie, jak zachowuje się w stosunku do dzieci, nauczyciela. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie.2. Występ Iluzjonisty


Przedszkolaki czekały na występ przez cały tydzień, cieszyły się a równocześnie zastanawiały co może wyczarować, lub kogo zaczarawoć iluzjonista. Kiedy gość pojawił się w przedszkolu nagle zapanowała ogromna cisza. Iluzjonista  zaprezentował pokaz, w którym znalazło się wiele sztuczek ze świata magii, które zachwyciły każdego z widzów. Podczas iluzjonistycznego show każdy uczestnik mógł zostać asystentem i z niewielką pomocą wykonać sztuczkę. Dzieciom bardzo podobał się pokaz, który z pewnością na długo zapadnie w ich pamięci.


 

3. Dzień Marchewki


18 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Marchewki. Wszyscy ubrani byliśmy na pomarańczowo.  Po śniadaniu wszystkie przedszkolaki spotkały się na wspólnej zabawie. Można się było dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o marchewce. Dzieci dowiedziały się jakie ważne wartości odżywcze posiada marchew i dlaczego należy ją jeść w różnej postaci. Przedszkolacy brali również udział w  marchewkowych konkursach i zabawach.  Nagrodą dla wszystkich za wspólną zabawę było ciasto, oczywiście marchewkowe ;)


 

 

GRUDZIEŃ

 

1. Dzień Górnika


W dniu 04.12.2014r dzieci z grup „Pszczółek”, „Żabek”, „Wesołych Skrzatów” i „Biedronek” wybrały się na wycieczkę do kopalni „Guido”. Na poziomie 170 metrów pod ziemią  poznały metody wydobycia węgla i pracę górnika w XIX i XX wieku na Śląsku. Aby się przekonać jak wyglądała praca górników, wystarczyło włożyć kask i ruszyć pod opieką przewodnika na spotkanie podziemnej przygody. Każdego napotkanego górnika pozdrawialiśmy „Szczęść Boże”. Zwiedzanie zostało zakończone zabawą z „Węgielkiem Muzykantem”.

Tygryski i Motylki w przedszkolu odwiedził górnik, który opowiedział dzieciom  o ciężkiej pracy w kopalni, o sprzętach niezbędnych do swojej pracy oraz patronie Górników. Mieliśmy okazję obejrzeć  zarówno galowy strój górniczy, który nasz gość założył specjalnie na spotkanie z nami. Usłyszeliśmy legendę o Skarbniku – dobrym duchu kopalni. Dzieci miały wiele pytań, na które Górnik chętnie i cierpliwie odpowiadał. Przedszkolacy  zaprezentowali krótki  program artystyczny - piosenkę o górniku i taniec. Na zakończenie  podziękowaliśmy za odwiedziny naszemu gościowi i wręczyliśmy zrobioną przez nas laurkę.

 


 

2. Spotkanie z Mikołajem

 

Spotkanie z Mikołajem, który rozdaje prezenty jest tylko raz w roku, należy więc przygotować się do niego solidnie, aby otrzymać paczkę pełną niespodzianek. Na długo przed oczekiwanym dniem dzieci starały się być grzeczne i nie psocić. I wreszcie nadszedł ten wyjątkowy dzień, przedszkolaki wypatrywały przez okno sań świętego Mikołaja i nasłuchiwały czy nie słychać już jego kroków i dźwięków dzwoneczków. Wraz  z aniołkiem w naszym przedszkolu pojawił się niezwykły gość – św. Mikołaj biskup, niosący wór pełen paczek. Na twarzach przedszkolaków widać było wielką radość. Dzieci rozmawiały z Mikołajem, recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Smutno było żegnać się z Mikołajem, ale jest nadzieja, że przyjdzie znowu za rok, jeśli tylko dotrzymamy obietnicy i postaramy się być grzeczni, mili i pracowici.

 


 

3. Zajęcia adaptacyjne


W grudniu po raz kolejny zaprosiliśmy do naszego przedszkola młodszych kolegów i koleżanki, którzy po wakacjach również będą przedszkolakami. Motylki zaprosiły tego dnia zaproszonych gości do swojej sali, wspólnie śpiewali, bawili się przy muzyce z użyciem chusty animacyjnej, malowali na balonach i ozdabiali papierowa choinkę.  Dzieci miały okazję poznać siebie, wspólnie się pobawić i zapoznać z przedszkolem. Mamy nadzieję, że miło spędzony czas przyczyni się do tego, że we wrześniu  mali goście powrócą do nas odważni i uśmiechnięci.

 


 

4. Wigilia w przedszkolu


Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój.Za sprawą naszych małych aktorów z grupy Biedronki na chwilę wszyscy przenieśliśmy się do Betlejem. Przedstawienie pokazująca scenki z życia nowo narodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odgrywali swoje role we wspaniałych strojach przygotowanych przez rodziców. Po wspólnym odśpiewaniu kolęddzieci podzieliły się opłatkiem i złożyły sobie życzenia.

 


 

 

STYCZEŃ

 

 

1. Jasełka - grupa Wesołe Skrzaty

   Uroczystość Jasełek w naszym przedszkolu od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystości.  Sale zabaw zmieniają swój wystrój na zimowo-świąteczny. W dniu 13.01 2015r. postanowiłyśmy dniu również postanowiłyśmy w grupie „Wesołe Skrzaty” przeprowadzić uroczystość „Jasełek”, integrując dom rodzinny i przedszkole, wprowadzając nastrój świąteczny oraz pokazując rodzicom umiejętność prezentowania przez dzieci  umiejętności wokalno – recytatorskich przed najbliższymi. Na zakończenie pani Dyrektor zebranym dzieciom, rodzicom podziękowała za wspólne kolędowanie.

 

 

2. Konkurs kolęd


  W dniu 19 stycznia 2015 roku odbył się w naszym przedszkolu KONKURS KOLĘD w którym wystąpiły dzieci grup „Biedronki”, „Wesołe Skrzaty” i „Żabki”. Przedszkolaki odgadywały tytuły kolęd oraz śpiewały znane im kolędy przy akompaniamencie instrumentów. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy pięknego występu

 

 

3. Spotkanie z policjantem

We wtorek 20 stycznia 2015r. odbyło się spotkanie dzieci z funkcjonariuszami policji. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały pogadanki na temat bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach oraz odpowiadały na zadawane pytania. Ze spotkania dzieci dowiedziały się również jak bezpiecznie spędzić zbliżające się ferie zimowe. Na zakończenie spotkania przedszkolacy serdecznie podziękowali panom policjantom za wizytę w przedszkolu i wręczyli pamiątkowe laurki.

 


4. Zabawy na śniegu

Zimowa aura pozwoliła dzieciom na zabawy na śniegu i lepienie bałwana. Naszym przedszkolakom bardzo podobają się takie formy spędzania czasu na świeżym powietrzu.

 


5. Dzień Babci i Dziadka w grupie Żabek

Dzień Babci i Dziadka w grupie „Żabek” był dniem pełnym emocji, zabawy i niespodzianek. Przedszkolaki serdecznie przywitały swoich Dziadków, a następnie dały pokaz swoich możliwości wokalnych i recytatorskich. Podczas wszystkich występów wspaniale się bawiły zarówno dzieci jaki ich dziadkowie. Po grupowych występach przedszkolaki wręczyły swoim Dziadkom własnoręcznie robione prezenty.

 

 

6. Dzień Babci i Dziadka w grupie Motylków

28 stycznia 2015 roku, w grupie Motylków mało miejsce wielkie wydarzenie. Odwiedziły nas Nasze kochane Babcie i Dziadkowie, którzy przybyli do nas by uczcić ich święto. Przygotowaliśmy dla nich uroczystość, pokazaliśmy jak pięknie śpiewamy, tańczymy i recytujemy. Na zakończenie wcieliliśmy się w role kwiatów, złożyliśmy życzenia naszym Dziadkom i Babciom i podarowaliśmy własnoręcznie wykonane upominki. Kilka dni po uroczystości, korzystając ze śniegu, który spadł, wspólnie ulepiliśmy w naszym ogrodzie przedszkolnym bałwanka.

 

 

7. Dzień Babci i Dziadka - grupa Tygryski

Maluchy z grupy Tygryski swoim babciom i dziadkom przedstawiły program artystyczny, w którym tańczyły i śpiewały piosenki. Były życzenia i słodki poczęstunek oraz wspólna zabawa.

 

 

8. Dzień Babci i Dziadka - grupa Pszczółki

Dzieci z grupy Pszczółek zaprezentowały z okazji Dnia babci i Dziadka wspaniałe przedstawienie, przybyli goście przenieśli się w trakcie występu do Stumilowego Lasu. Mali artyści wcieleni z postacie z bajki o Kubusiu Puchatku śpiewali piosenki, tańczyli i recytowali wierszyki. Na koniec zaprosili Babcie i Dziadków do wspólnego odtańczenia polki i rock'n rolla.

 

 

MARZEC

 

 

 

1. Powitanie wiosny

Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno! Ciebie pożegnamy wiosnę przywitamy! - z tymi słowami i Marzanną dzieci z naszego przedszkola wyruszyły na ulice Kochłowic, by powitać najpiękniejszą porę roku, na którą wszyscy czekamy z wielką niecierpliwością, a mianowicie wiosnę. Przedszkolacy odśpiewali wiosenne piosenki i symbolicznie pożegnali zimę, zostawiając Marzannę w przedszkolnym ogrodzie - a wszystko po to, by tradycji stało się zadość i by wiosna na dobre mogła zagościć w przyrodzie i pogodzie!

 


2. Zajęcia otwarte- grupa Tygryski


W grupie Tygrysków p. Arlety, odbyło się zajęcie otwarte pt.: ,,Bawimy się z rodzicami". Zabawy wg Klanzy prowadzone przez nauczycielkę zachęciły rodziców do aktywnego uczestniczenia w nich. Dużo śmiechu sprawiły dzieciom i rodzicom zabawy z chustą animacyjną, były również wspólne masaże.

 

 

3. Poranek Wielkanocny

 

Na elegancko nakrytych stołach pojawiły się tradycyjne dania wielkanocne – jajka, kiełbaska i słodkie baby. Nie zabrakło też pisanek, wiosennych kwiatów i innych świątecznych dekoracji. Na zajęciach poprzedzających śniadanie dzieci dowiedziały się o znaczeniu pokarmów i innych symboli wielkanocnych. Przed posiłkiem wszyscy złożyli sobie serdeczne życzenia. Wszystkim uczestnikom tej niecodziennej uroczystości udzielił się miły, świąteczny nastrój. Uroczystość uświetniły występy dzieci z grupy Wesołe Skrzaty. Mali aktorzy ubrani odświętnie, a niektórzy przebrani za: wiosnę ,baranka, zajączka, zaprezentowali inscenizację, wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Przybliżyli również publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami.

 


4. Konkurs plastyczny „Ozdoba Wielkanocna”
Konkurs plastyczny pod tytułem „Ozdoba Wielkanocna” zorganizowany został przez Miejskie Przedszkole nr 42 w Rudzie Śląskiej. Był adresowany do dzieci uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach z terenu miasta Ruda Śląska. Osobami odpowiedzialnymi za jego przygotowanie i przeprowadzenie były nauczycielki: mgr Wioleta Sadowska oraz mgr Arleta Kowalska.  Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych, rozwijanie świadomości kulturowej i przybliżenie znaczenia Świąt Wielkanocnych w życiu człowieka.


Do konkursu przystąpiły następujące placówki:

  1. Miejskie Przedszkole nr 30  - ( 2 prace)

  2. Szkoła Podstawowa nr 20 - (3 prace)

  3. Miejskie Przedszkole nr 24 - (1 praca)

  4. Miejskie Przedszkole nr 45 - (1 prace)

Zgłoszono 7 prac indywidualnych z 4 rudzkich przedszkoli.

Autorzy prac nagrodzonych:

Kategoria wiekowa 3-4 latki

  1. Miejskie Przedszkole nr 30 – Szymon Sadłowski lat 4 - I miejsce.

  2. Szkoła Podstawowa nr 20 – Joanna Kołodziej lat 4 – II miejsce.

  3. Szkoła Podstawowa nr 20 – Dawid Polak lat 4 – III miejsce.

Kategoria wiekowa 5-6 latki

  1. Miejskie Przedszkole nr 30 – Dominika Holewa lat 5,5 - I miejsce.

  2. Miejskie Przedszkole nr 24 – Jagoda Tomaszewska lat 6 – II miejsce.

  3. Miejskie Przedszkole nr 45 – Wiktoria Kokosińska lat 6 – III miejsce.

Wyróżnienie:

Szkoła Podstawowa nr 20 – Franciszek Grodziński lat 6


 

 

 

 

5. Wycieczka do Akademii Bioróżnorodności


18 marca Pszczółki oraz Żabki pojechały na zajęcia do Akademii Bioróżnorodności w Chorzowie. Projekt „Akademia Bioróżnorodności” jest formą realizacji programu edukacji ekologicznej, prowadzonego przez Fundację Park Śląski. Na miejscu dzieci zostały podzielone na trzy grupy. Mali ornitolodzy śledzili lornetkami ciekawe okazy ptaków, młodzi przyrodnicy poznawali tajemnicę parkowej przyrody – nazywali pierwsze wiosenne kwiaty, zapoznawali sie z nazwami drzew. W tym samym czasie w laboratorium ostatnia grupa badaczy obserwowała życie rybek w akwarium. Następnie dzieci zamieniły się rolami. Uwieńczeniem pobytu przedszkolaków był przyjazd telewizji regionalnej – Katowice. Dzieci wzięły udział w programie „Bliżej natury”. Na pamiątkę każde otrzymało opaskę „badacza przyrody” oraz książeczkę.

 

 

 


KWIECIEŃ

 

1. Miejski Turniej Gier i Zabaw:

 

 

W kwietniu 2015r. grupy starsze wzięły udział w VIII edycji  miejskiego turnieju gier i zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym, który odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2. Podczas turnieju wystartowaliśmy w następujących konkurencjach:wyścigi w workach, sztafeta zwinnościowa, rzuty do celu woreczkami,bieg z piłką po slalomie, wyścig w tunelu na czas. Cieszymy się, że tak świetnie się bawiliśmy i zdobyliśmy nowe doświadczenia. Do przedszkola wróciliśmy z nagrodami i medalami za zajęcie II miejsca.

 

 

MAJ

 

1. Dzień Mamy i Taty w grupie Tygryski

 

2. Dzień Mamy i Taty w Motylkach

Aby uczcić Dzień Mamy i Taty, Motylki przygotowały specjalnie przedstawienie z tej okazji. Wspólnie tańczyliśmy, śpiewaliśmy i recytowaliśmy dla naszych ukochanych rodziców. Na zakończenie złożyliśmy mamom i tatom szczere życzenia, wręczyliśmy drobne upominki oraz zaprosiliśmy na słodki poczęstunek. 

 

CZERWIEC

 

1. Dzień Dziecka - Pirackie gry i zabawy na świeżym powietrzu 

01.06.2015 r., z okazji Dnia Dziecka, w naszym przedszkolu odbył się „Dzień Pirata”.Po śniadaniu wszystkie grupy zostały pasowane na pirata,a każdy przedszkolak otrzymał kolorową chustę. Następnie zebraliśmy się w ogrodzie przedszkolnym, gdzie czekały na nas wspaniałe niespodzianki i zadania do wykonania.Po wykonaniu wszystkich zadań przyszła pora na poczęstunek oraz wspólne harce na świeżym powietrzu. Puszczaliśmy bańki mydlane, bawiliśmy się kolorową chustą, a nasze kochane panie malowały nam twarze.Cały dzień upłynął w miłej atmosferze, wszyscy spędziliśmy wspaniały czas razem. Te chwile z pewnością na długo zostaną w naszej pamięci :) 

 

2. Festyn Rodzinny

Tegoroczny Festyn Rodzinny, który odbył się 11 czerwca 2015 roku był dla ogromnym przeżyciem  zarówno dla dzieci i rodziców, którzy w tym roku zorganizowali grillowanie.Na naszych przedszkolaków czekało mnóstwo dodatkowych atrakcji. Dmuchany zamek, malowanie twarzy, wata cukrowa i kolorowe baloniki.  Czas umilał nam zespół muzyczny, który przygotował wiele zabaw i konkursów dla dzieci i rodziców.
Wszyscy doskonale się bawili i spędzili cudowny czas w gronie najbliższych.

 

 

3.Żegnaj przedszkole ! Witaj szkoło! Nocowanie w przedszkolu

Tak długo oczekiwana noc w końcu nadeszła. Zerówkowicze czekali na ten moment z wielką niecierpliwością. O czym mowa? Nocowanie w przedszkolu! 12 czerwca wszystkie 6-latki przybyły do przedszkola późnym popołudniem, aby pożegnać się ze swoimi wychowawcami, aby razem z nimi nocować w przedszkolu. Przed pójściem spać dzieci miały do wykonania kilka zadań. Wspólna gra w podchody, malowanie swoich portretów oraz dyskoteka umiliły nam czas przed główną atrakcją – wieczornym kinem! Niestety nie wszystkie przedszkolaki doczekały się końcówki filmu – sen nadszedł za szybko :)

 

Wydrukowane z: http://www.mp42.pl/