WAŻNE WYDARZENIA NA ROK SZKOLNY 2015 / 2016

WRZESIEŃ

1. Pasowanie na starszaka w Pszczółkach i Motylkach

Kolejny rok szkolny rozpoczęliśmy od Pasowania. 18 września dzieci z grupy „Pszczółek” oraz „Motylków” po uroczystym ślubowaniu zostały pasowane na starszaka przez Panią Dyrektor.
Każdy z przedszkolaków otrzymał dyplom oraz upominek na pamiątkę tego ważnego wydarzenia. 
Po części oficjalnej odbyły się wspólne gry i zabawy. Przedszkolaki śpiewały i tańczyły na gazetach, a na koniec obydwie grupy stoczyły bitwę na papierowe kulki. Po ciężkiej walce panie uznały remis obu drużyn. 

 

2. Dzień Przedszkolaka – Motylki robią sałatkę owocową

We wrześniu obchodziliśmy również Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji Motylki przygotowały wspólnie sałatkę owocową. Mali kucharze samodzielnie umyli i pokroili przyniesione owoce. Następnie wszystko razem połączyli, z czego powstała smakowita sałatka. Była tak pyszna, że przedszkolaki nie zostawiły ani kawałeczka! Na zakończenie panie rozdały dzieciom upominki - medale Super Przedszkolaka :)

 

3. Pasowanie na Przedszkolaka w Biedronkach i Misiach

18 września to również ważny dzień dla naszych najmłodszych. Tego dnia wszytskie maluszki zostały pasowane przez Panią Dyrektor i tym samym oficjalnie dołączyli do grona przedszkolaków. Wszytskie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki, a następnie nadszedł czas na zabawę - Panie przygotowały dla dzieci wspólne tańce i malowanie twarzy.

 

PAŹDZIERNIK

1. Chrońmy zieleń - Dzień Drzewa

Dnia 12.10.2015 roku w naszym Przedszkolu świętowaliśmy „Dzień Drzewa”. Tego dnia we wszystkich grupach odbyły się zajęcia związane z tematyką drzewa. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Przedszkolaki wykonały pracę plastyczną pt. „Nasze drzewko”, a następnie w ogrodzie przedszkolnym zasadziły nowe drzewka. Uroczyście zatańczyły i zaśpiewały w kole witając nowego mieszkańca ogrodu oraz złożyły przysięgę, obiecując, że zawsze będą dbały o wszystkie drzewa.

 

LISTOPAD

1. Przedszkolaki pamiętają o święcie zmarłych

W przeddzień tego święta grupa "Motylków", "Wiewiórek" oraz "Pszczółek" wybrała się na pobliski cmentarz, aby zapalić znicze. 

 

2. Zajęcia otwarte w Pszczółkach

3 listopada 2015r., w grupie "Pszczółek" odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców, na którym rodzice mieli możliwość obserwacji własnych dzieci pod względem zachowania i uczestnictwa w przebiegu zajęć. 

 

3. Iluzjonista Farini

23 listopada do naszego przyjechał Iluzjonista Farni, który swoimi sztuczkami i pokazami wprowadził dzieci w świat magii. Występ bardzo podobał się dzieciom, czego dowodem były ogromne brawa.

 

4. Dzień Pluszowego Misia

Wielkim przeżyciem dla naszych przedszkolaków był Dzień Pluszowego Misia, który miał miejsce 26 listopada 2015r. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup przebrane były za misie lub ubrane na kolor brązowy. Wspólny bal z misiami, tańce, piosenki, pląsy i zabawy umiliły czas spędzony w przedszkolu. Porter misia, który dzieci kolorowały był miłym akcentem na zakończenie tego święta.


5. Spotkanie z Pszczelarzem

30 listopada odbyło się spotkanie z Pszczelarzem, który w tym dniu zapoznał nas z warunkami życia tych pożytecznych owadów, jakimi są pszczoły. Dzieci z ochotą i wielkim zainteresowaniem wysłuchały ciekawych wiadomości oraz obejrzały pszczelą rodzinę wraz z królową Matką. Na zakończenie tego spotkania przedszkolaki zostały poczęstowane wafelkiem posmarowanym prawdziwym, pysznym miodem.  


GRUDZIEŃ

1. Dzień górnika

4 grudnia 2015r. tradycyjne święto Górnika obchodzone szczególnie uroczyście na Śląsku zostało zaakcentowane spotkaniem z górnikiem w grupie najmłodszej. Natomiast grupy starsze w tym dniu pojechały do Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, na lekcję muzealną poświęconą pracy górnika oraz dawnym tradycjom na Śląsku. Dzieci obejrzały film pt. ”Bolek i Lolek na Śląsku” oraz samodzielnie wykonały czapki górnicze. Zakończeniem wyjazdu było spotkanie i wspólne rozmowy ze Skarbnikiem – duchem śląskich kopalń.

 Wizyta górników w "Misiach".

 

 Wycieczka do Muzeum.

 

2. Wizyta Mikołaja

Z ogromną niecierpliwością dzieci oczekiwały najbardziej lubianego gościa w przedszkolu, jakim jest Mikołaj, któ®y do nas zawitał 7 grudnia 2015r. Dzieci w tym dniu były bardzo podekscytowane i już od rana ciągle pytały: „Kiedy wreszcie przyjdzie Mikołaj ?!”.
Dla niezwykłego gościa przedszkolaki przygotowały różne piosenki i wierszyki. Na zakończenie spotkania Anioł wraz z Mikołajem wręczali drobne upominki.

 

3. Konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową

Chcą wprowadzić dzieci i rodziców w przedświąteczny nastrój nasze przedszkole ogłosiło konkurs na ozdobę bożonarodzeniową. Do konkursu zgłoszono 15 prac, które zostały wykonane różnymi technikami. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody w postaci puzzli, układanek, kolorowanek i  dyplomów.

Zachęcamy do udziału w dalszych konkursach !!!

 

4. Spotkanie z policjantem

16 grudnia 2015r., w grupie „Biedronek” miało miejsce spotkanie z policjantem. Dzieci były bardzo wsłuchane w opowieści policjanta, który zapoznał ich z jego niebezpieczną i odpowiedzialną pracą. Dzieci utrwaliły też wiadomości w zakresie bezpiecznego poruszania się po ulicach i skrzyżowaniach.

 

5. Jasełka i Wigilijka w naszym przedszkolu

Nadchodzą wreszcie upragnione i długo oczekiwane Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji w naszym przedszkolu 18 grudnia odbyło się przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci z grupy „Pszczółek” pod przewodnictwem p.Mirki i p.Bożeny.

Po przedstawieniu odbyła się uroczysta Wigilia, na którą zaproszeni byli emeryci naszego przedszkola, ks. proboszcz naszej parafii oraz cały personel.

 

STYCZEŃ

1. Konkurs Jasełka

12 stycznia grupa Pszczółek pod kierownictwem pani Mirosławy Folkert i pani Bożeny Jędrzejczyk wzięła udział w XIX Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Jasełkowych.  Nasi artyści zaprezentowali się znakomicie, wszyscy pięknie odegrali swoje role. Przedstawienie wywarło wiele emocji, widownia nagrodziła grupę gromkimi brawami. Nasza placówka otrzymała w konkursie wyróznienie. 

 

2. Dzień Babci i Dziadka

 „Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia. Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia” - w ostatnich tygodniach stycznia w przedszkolu odbyło się ważne święto. Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Każda z grup przygotowałą wyjątkowe przedstawienie oraz drobne upominki. Wesołe piosenki, wiersze i tańce zostały nagrodzone dużymi brawami. Zadowolone twarze bliskich świadczyły o tym, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone z wnukami. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za przybycie!

 

3. Bal Karnawałowy

28 stycznia od rana w przedszkolu panowała radosna atmosfera, a to wszystko za sprawą Balu Karnawałowego, na który wszyscy czekaliśmy. Wszystkie przedszkolaki zebrały się w pięknie udekorowanej sali i wspólnie rozpoczęli szalone tańce. Bal umożliwił dzieciom i nauczycielom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Przedszkolaki wracały do domu we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

 

LUTY

1. Akademia Zdrowego Przedszkolaka - Z Marią Konponicką w świecie emocji

W lutym nasze przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w akcji AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA. W czterech grupach (Wiewiórki, Pszczółki, Motylki, Biedronki) nauczycielki przez dwa tygodnie prowadziły zajęcia na temat emocji– ich odczuwaniu, nazywaniu i wyrażaniu. Oczywiście, zgodnie z ideą projektu nie zapomniano o zdrowym żywieniu – dzieci samodzielnie przygotowały pyszne śniadanie.
W podróż do magicznego świata uczuć i krasnoludków wprowadziły nas dzieła Marii Konopnickiej, a przez wszystkie dni towarzyszył nam krasnal Poziomek.

 

2.Przedstawienie- Czerwony Kapturek

2 lutego grupy starsze zostały zaproszone do Domu Kultury "IN- NY" na przedstawienie bajki pt. "Czerwony Kapturek" w wykonaniu aktorów. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały znaną bajkę, którą zaprezentowano w bardzo ciekawy sposób.

 

MARZEC

1.Pierwszy Dzień Wiosny

"WITAMY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY" pod takim hasłem 21 marca dzieci naszego przedszkola wspólnie z Marzanną przespacerowały się wokół osiedla, śpiewały piosenki związane z wiosną i w ten sposób przywitały PANIĄ WIOSNĘ.

 

2.Poranek Wielkanocny

23 marca z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych grupa "Wiewiórek" zaprosiła wszystkich przedszkolaków z naszego przedszkola oraz dzieci z SP-20 na przedstawienie PORANKU WIELKANOCNEGO, który przybliżył dzieciom tradycje i obrzędy Świąt. Dzieci miały okazję posłuchać piosenek i wierszyków o tematyce świąteczno- wielkanocnej. 

 

3.Fabryka Miśków

30.03 grupa "Motylków", a 01.04 grupa "Biedronek" pojechała na wycieczkę do Fabryki Miśków znajdującej się w sklepie "Smyk" w Gliwicach. Dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem sklepu oraz doświadczyły magii powstawania pluszowych misiów, a na zakończenie grupa mogła stworzyć własnego misia. Najpierw maluchy obejrzały maszynę dzięki, której takiego misia można stworzyć, a później wybierały jego kolor, imię oraz ubranko. Dużo radości sprawiło dzieciom wypychanie misia watą. Motylek oraz Uszatek- Puchatek otrzyamli specjalną metryczkę urodzenia. Na zakończenie każda grupa dostała jeszcze drobne upominki w postaci kolorowanek i naklejek.

 

KWIECIEŃ

1.Dzień Czekolady w Motylkach

13 kwietnia z grupie "Motylków" obchodzono DZIEŃ CZEKOLADY- bez wątpienia najsłodsza uroczystość w przedszkolu. Dzieci odgadywały zagadki, liczyły smakołyki, a także degustowały różne smaki czekolad. Nie mogło w tym wszystkim zabraknąć oczywiście tańca "Schokolode". Na zakończenie dzieci ozdabiały swoje wafelki czekoladą- to był naprawdę słodki dzień. 

 

2.IX Miejski Turniej Gier i Zabaw

14 kwietnia w Zespole Szkolno- Przedszkolnym został zorganizowany XI Miejski Turniej Gier i Zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 7 przedszkoli. Do finału dostały się dzieci z grup "Pszczółki" i "Wiewiórki", które zajęły I miejsce w Turnieju Gier i Zabaw.

 

3.Gimnazjaliści odwiedzili naszych przedszkolaków

14 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili uczniowie pobliskiego Gimnazjum nr 10. W ramach współpracy przeprowadzili we wszystkich grupach przedszkolnych różne zajęcia muzyczno- ruchowe, plastyczne i integracyjne. Niektórzy uczniowie to nasi byli absolwenci, którzy z nostalgią wspominali minione chwile i przebyte lata w przedszkolu. Chętnie rozmawiali z nauczycielami, którtych jeszcze pamiętali. Było wiele wspomnień i wzruszeń. Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie! 


MAJ

1.Pokaz mody ekologicznej

6 maja odbył się pokaz mody ekologicznej, na którym dzieci mogły poczuć się jak prawdziwe gwiazdy, przechodząc wśród publiczności na wybiegu dla modelek. Stroje zostały wykonane z rodzicami z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Na pokazie można było zobaczyć stroje królewny, robotów, papugi a nawet sukienki wieczorowe. Za występ w pokazie mody ekologicznej i zaprezentowanie swojego stroju dzieci otrzymały dyplomy i nagrody. To była świetna zabawa. Gratulujemy pomysłowości i oryginalności projektantom mody.

 

Wycieczka do Nadleśnictwa

Dnia 9 maja 2016r. dzieci z grupy "Pszczółek" odwiedziły Nadleśnictwo w Katowicach- Ligocie. Nasi mali przyrodnicy z uwagą wysłuchały informacji dotyczących pracy leśnika, życia lasu i potrzeby dbania o środowisko. Z zaciekawieniem oglądały tablice edukacyjne w ogródku na terenie leśniczówki, wysłuchały opowieści skrzata o zwyczajach leśnych zwierząt. Była to niezwykła, ciekawa wycieczka dydaktyczna, dzięki której uczniowie wzbogacili swoją wiedzę przyrodniczą o tematykę związaną z lasem.

 

Wycieczka do Planetarium

W dniu  15 maja  grupa "Pszczółek" wybrała się na wycieczkę do Planetarium  w Chorzowie. Podczas seansu „Kometa nad Szwajcarską Dolina” dzieci wraz z Mikołajem Kopernikiem wyruszyły w kosmos. Planetarium zamieniło się w statek kosmiczny, którym „Pszczółki” udały się w fascynującą podróż w Kosmos. Ich pilotem i przewodnikiem po Układzie Słonecznym był sam Mikołaj Kopernik. Dzieci z okien statku kosmicznego oglądały Księżyc, Mars, Jowisz, doświadczyły zderzenia z planetoidą. Po długiej podróży dotarły do tytułowej komety. Wrażenia z wycieczki były niesamowite!

 

Wycieczka do biblioteki 

17 maja dzieci z gr. "Motylki" odwiedziły pobliską Bibliotekę. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie szacunku dla książek oraz poznanie pracy bibliotekarza. Pani bibliotekarka opowiedziała o swojej pracy, a dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki. Przedszkolaki wysłuchały krótkiego opowiadania o Zuzi. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze za co bardzo serdecznie dziękujemy!

 

Dzień Mamy i Taty

W dniach 23, 24, 25 oraz 30 i 31 maja we wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty pod hasłem: "MAMA, TATA I JA". Rodzice wysłuchali bogatych programów składających się z wierszyków, piosenek i tańców. Chętnie włączyli się do wspólnych zabaw tanecznych. W niejednym oku pojawiła się łezka wzruszenia. Na koniec dzieci wręczyły swoim Rodzicom własnoręcznie wykonane laurki oraz małe upominki. 

 

CZERWIEC

Dzień Dziecka

1 czerwca to obchodzony na całym świecie MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA. Również w naszym przedszkolu miał on szczególnie uroczysty przebieg. W tym dniu było mnóstwo śmiechu, zabaw ruchowych, piosenek i konkursów. W ogrodzie przedszkolnym dzieci bawiły się chustą animacyjną w rytmie znanych piosenek dziecięcych. Otrzymały też drobne upominki, cukierki i lizaki. 

 

Festyn Rodzinny

W piątek 3 czerwca nasze przedszkole wspólnie z Miejskim Przedszkolem nr 34 na kochłowickich plantach zorganizwało FESTYN RODZINNY, na który przyszły całe rodziny wszystkich przedszkolaków. Głównym punktem programu były różne tańce przygotowane oddzielnie przez wszystkie grupy wiekowe z obydwu przedszkoli. Oprócz tego były również inne atrakcje np. dmuchańce, wodne piłki i malowanie twarzy. Dla pokrzepienia można było kupić kiełbaskę z grilla, watę cukrową oraz pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem. Darmowym poczęstunkiem były ciasteczka, wafelki, cukierki oraz woda minrealna.

 

Wizyta Policjantów w przedszkolu

14 maja Policjanci z kochłowickiego komisariatu odwiedzili przedszkolaków z grupy "Motylki". Najmłodsi mieli możliwość poznania pracy Policjantów. Stróże prawa zaprezentowali dzieciom również podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas nadchodzących wakacji. Dużą niespodzianką dla maluchów była możliwość poznania maskotki śląskiej policji- psa Sznupka. 

 

Wycieczka do sali zabaw Safari

10 czerwca dzieci z grupy "Biedronki", a 16 czerwca dzieci z grupy "Motylki" wybrały się na wycieczkę do sali zabaw "Safari" w Rudzie Śląskiej. Celem wyjazdu było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej. Największym zainteresowaniem cieszyła się podłoga interaktywna "magiczny dywan" oraz wieża wspinaczkowa SpiderTower. Dużo radości sprawiło dzieciom zjeżdżanie na zjeżdżalniach, kąpiele w kolorowych kulkach, a także skakanie na trampolinach. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał dyplom. Dzieci wróciły do przedszkola troszkę zmęczone, ale za to bardzo zadowolone. 

Wydrukowane z: http://www.mp42.pl/