Wydarzenia na rok szkolny 2009 - 2010Ważne wydarzenia – czerwiec 2010 r.

Starszków pożegnania nadszedł czas 
12.06.2010r

 

Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego odbyło się 12 czerwca 2010 roku. Szczególnymi gośćmi tego dnia byli rodzice i dzieci. Pod czujnym okiem nauczycielek przedszkolaki przygotowywały prezentację swoich umiejętności. Dzieci wzbogaciły ten dzień swoim występem artystycznym dziękując tym samym całemu personelowi za ten wspaniały czas. Na koniec uroczyste rozdanie dyplomów ukończenia przedszkola, oraz drobnych upominków. Na zakończenie wybrzmiały wesoło słowa piosenki "Wakacje, wakacje to słońce, las i woda, to radość i przygoda”.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

Dzień Dziecka w naszym przedszkolu 
01.06.2010r.

 

Od samego rana w naszym przedszkolu panowała radosna atmosfera. Na dzieci czekało wiele atrakcji i niespodzianek. W swoich salach dzieci brały udział w różnych grach i zabawach przygotowanych przez nauczycielki. Dzieci z grup starszych miały malowane twarze a potem bawiły się przy dźwiękach muzyki. Zabawom tym towarzyszył śmiech i dobry humor dzieci.Po obiedzie czekała na nich słodka niespodzianka - czekoladki, cukierki oraz lizaki. Ten dzień przyniósł dzieciom dużo radości i uśmiechu.


Ważne wydarzenia – maj 2010 r.

 

Festiwal Piosenki Przedszkolnej ,,Wesoły Brzdąc” 
31.05.2010r.

 

Wiktoria z grupy Biedronek p. Bożeny wzięła udział w Festiwalu Piosenki Przedszkolnej „ Wesoły Brzdąc ” zorganizowanego jak w poprzednich latach przez Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.

 

Festyn Rodzinny
28.05.2010r.

 

W tym dniu odbył się kolejny już Festyn Rodzinny, którego organizatorami były trzy przedszkola: Miejskie Przedszkole nr 18, Miejskie Przedszkole nr 42 i Miejskie Przedszkole nr 45. Każdy mógł tego dnia znaleźć dla siebie coś interesującego i nawet pogoda stanęła na wysokości zadania, obdarowując nas pięknym słońcem. Dla uczestników festynu przygotowano szereg atrakcji. Oprawą muzyczną całego festynu zajął się zespół muzyczny „TAKT” Usłyszeć i zobaczyć można było: koncert w wykonaniu orkiestry dętej KWK „Pokój”, występ przedszkolaków na scenie, występ solistki wokalnej - uczennicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3, występ ucznia Szkoły Muzycznej – utwory na saksofon. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa dla dzieci. W czasie festynu można było również kupić kiełbaski z grilla, chleb ze smalcem i  ogórkiem oraz pomalować paznokcie i twarz. Nie zabrakło także pysznych ciast, kawy i herbaty. Dużym powodzeniem cieszyły się też gofry z bitą śmietaną i owocami.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

 

Dzień Mamy
25 i 27.05.2010r.

 

Nasze przedszkolaki z młodszych grup, czyli 3, 4 i 5 – latki zaprosiły swoich rodziców na uroczystą akademię z okazji Dnia Mamy. Tradycyjnie, jak co roku, takie spotkanie pozwoliło dzieciom na wspólne przeżywanie radości i okazywanie miłości rodzicom. Dzieci z największą radością i przejęciem prezentowały Mamusiom swoje zdolności artystyczne. Poprzez wiersze, piosenki, tańce okazały swoją miłość i wdzięczność za trud wychowawczy i dziękowały Im za to, że po prostu… są.    Mamy z łezką w oku podziwiały swoje pociechy i mocno oklaskiwały ich występy.

 

Salon fryzjerski w przedszkolu 
25.05.2010r.

 

Spotkanie dzieci z uczennicami Technikum Fryzjerskiego, odbyło się pod czujnym okiem nauczycielki zawodu z Centrum Fryzjerstwa Praktycznego w Rudzie Śląskiej. Przyszłe fryzjerki wykonały ( za zgodą rodziców dzieci ) różne usługi, zależnie od wyrażonych przez dzieci pragnień. Zabiegi: strzyżenia, modelowania i upinania fryzur, przypadły do gustu zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. Swoje nowe fryzury z dumą prezentowały kolegom z przedszkola oraz rodzicom.

 

Dzień otwarty w przedszkolu
21.05.2010r.

W ramach dnia otwartego w przedszkolu gościliśmy dzieci, które już od września 2010r będą należeć do naszej przedszkolnej rodziny. Dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w zabawach i zajęciach w różnych grupach wiekowych a także mogły zwiedzić pomieszczenia przedszkolne.

 

Mali –wielcy architekci
14.05.2010r.

Tego dnia odwiedzili nasze Przedszkole studenci architektury. W grupie straszaków  p. Gabrysi i p. Ani przeprowadzili zajęcie mające na celu zapoznanie dzieci z pracą architekta.

Dzieci chętnie wykonywały polecenia studentów a zwłaszcza dotyczące projektowania nowego domku dla misia. Za trud i wysiłek włożony w projektowanie domu otrzymały dyplom Orderu małego architekta.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

 

Wycieczka do Wieliczki
10.05.2010r.

W wczesnych godzinach rannych pod Przedszkole przyjechał wesoły autokar, który zabrał dzieci z nauczycielkami i p.Dyrektor na całodzienną wycieczkę do zabytkowej kopalni w Wieliczce. Dzieci zwiedziły Trasę Turystyczną i poznały legendy związane z kopalnią, jej historię oraz ciekawostki dotyczące pracy górników. Były bardzo zadowolone. Po zwiedzeniu kopalni dzieci udały się na zamek, gdzie miały możliwość zjedzenia ciepłej zupy pomidorowej i słodkiej drożdżówki. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu przeżyć i wrażeń.

      

Zajęcia otwarte w przedszkolu.
07.05.2010r.

W grupie Pajacyków odbyło się zajęcie otwarte pt.: ,,Mieszkańcy łąki”, z czynnym udziałem rodziców. Rodzice mogli w bezpośredni i atrakcyjny sposób poznać stosowane metody pracy przez nauczycielkę. Mogli zobaczyć własne dziecko w sytuacjach zadaniowych oraz ocenić jego wiadomości i umiejętności. Dzieci i rodzice bawili się wspaniale.

 

 


Ważne wydarzenia – kwiecień 2010 r.

W krainie figur geometrycznych
29.04.2010r.

Pszczółki z grupy p. Mirki, zaprosiły rodziców na zajęcie Pt: ,,W kranie figur geometrycznych”. W krainie tej wszystko było zbudowane z figur geometrycznych. Stał tam zamek bardzo dziwny – z figur geometrycznych. Zadaniem dzieci było rozpoznanie i nazywanie występujących tam figur. Rodzicom bardzo podobało się zajęcie.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

Wiosenna łąka
23.04.2010r.

W tym dniu starszacy z grupy Skrzaty p. Ani zaprosiły na swoje zajęcie otwarte rodziców. Temat zajęć to "Wiosenna łąka". Zabawy dydaktyczne przerywane były zabawami ruchowymi, w których uczestniczyli rodzice. Na koniec dzieci wraz z rodzicami mieli za zadanie wykonać kolorową łąkę. Piękne wiosenne łąki zdobią gazetkę dla rodziców w szatni.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

Bawimy się z rodzicami
22.04.2010r

W grupie Smerfów p. Arlety, odbyło się zajęcie otwarte pt.: ,,Bawimy się z rodzicami”.Zabawy wg Klanzy prowadzone przez nauczycielkę zachęciły rodziców do aktywnego uczestniczenia w nich. Dużo śmiechu sprawiły dzieciom i rodzicom zabawy z chustą animacyjną, były również wspólne masaże.

 
 

Moskiewska Rewia na Lodzie
21.04. 2010r.


Dzieci sześcioletnie były widzami rewii na lodzie znanej baśni autorstwa Hansa Chrystiana Andersena pt: ,,Calineczka”. Widowisko wyróżniała doskonała i oryginalna oprawa muzyczna, bogata scenografia, wspaniale kostiumy, dekoracje, efekty pirotechniczne oraz znakomita jazda figurowa na lodzie. Dzieci były zachwycone, pełne wrażeń i przeżyć.

 


Świat Iluzji
20.04.2010r.


W tym dniu wszystkie dzieci Naszego Przedszkola miały możliwość zobaczenia różnych sztuczek oraz uczestniczenia w nich w czasie przestawienia ,, W świecie iluzji”.

 

Nadleśnictwo w Katowicach
14.04.2010 r.


Grupy starsze w tym dniu wybrały się na wycieczkę do „ Nadleśnictwa w Katowicach”. Podczas pobytu dzieci mogły uczestniczyć w prelekcji filmu „ Cztery Pory Roku” oraz w spacerze po „ Leśnej Ścieżce Edukacyjnej” Słuchały odgłosów lasu, rozpoznawały niektóre gatunki drzew, obserwowały wiewiórkę i bażanta. Przyglądały się ciekawym roślinom a w ich rozpoznawaniu pomagały nam tabliczki opisowe.
 
 
Program profilaktyczny- cukierki
8.04.2010 r.


Dzieci z grup starszych brały udział w Programie Wczesnej Profilaktyki „CUKIERKI”  i młodzieży, praca z bajką profilaktyczną. Celem programu było przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych.
Prowadząca na ostatnich zajęciach uhonorowała dzieci dyplomami uczestnictwa za wiedzę i umiejętności jakie opanowały.
 

Smerfy u dentysty
7.04.2010 r.

Dzieci z grupy „ Smerfów” wybrały się z wizytą do gabinetu dentystycznego znajdującego się w Rejonowej Przychodni w Rudzie Śląskiej. Miały one możliwość poznania pracy stomatologa oraz utrwaliły sobie podstawowe zasady dbania o zęby. Odbył się także bezpłatny przegląd uzębienia u wszystkich dzieci.
 
 

 


Ważne wydarzenia – marzec 2010 r.


Poranek wielkanocny- szukamy zajączka
28.03.2010 r.


Po raz pierwszy w Naszym Przedszkolu zostało zorganizowane „Śniadanie Wielkanoce”, które rozpoczęliśmy krótkim przedstawieniem „ Wielkanocny Poranek” przygotowane przez kółko teatralne. Podczas uroczystego śniadania dzieliliśmy się wspólnie jajkiem a na stole Wielkanocnym nie zabrakło: babek, mazurków, baranków, pisanek, kraszanek. Po uroczystym śniadaniu, wszystkie grupy udały się na podwórko w poszukiwania Zajączka. Nie udało się nam go zobaczyć, ale zostawił dla Nas słodkie upominki ukryte w ogrodzie. Pogoda  nam dopisała a niespodzianka sprawiła wszystkim przedszkolakom wiele radości i zadowolenia.
 
 

Sprzątanie świata
24.03. 2010 r.


Nasze przedszkole już kolejny rok włączyło się do akcji "Sprzątanie Świata". Najpierw dzieci w grupach wysłuchały opowiadania na temat ekologii, potem rozmawiały o potrzebie segregacji śmieci, po czym zaopatrzone w rękawice i worki sprzątały teren wokół przedszkola.
 
 
Pierwszy dzień wiosny
22.03.2010 r.

Jak co roku dzieci tradycyjnie przywitały Panią Wiosnę a pożegnały zimę, biorąc udział w przemarszu między blokami naszego osiedla. Panowała miła i wesoła atmosfera, dzieci śpiewały piosenki, recytowały wierszyki.
 
 
Zielony dzień w przedszkolu
19. 03.2010 r.

W ramach obchodu ,,Zielonego dnia”, dzieci wzięły udział w zawodach sportowych pt: ,,Kolorowa tęcza”. Podczas zawodów trzeba było wykazać się zręcznością, pomysłowością jak i wiedzą na temat ochrony przyrody. Dzień ten miał na celu propagowanie ochrony środowiska naturalnego i rozbudzenie zainteresowań wiosenną przyrodą budzącą się do życia.
 

Kwartet muzyczny
18.03.2010 r.

Muzyczne spotkania w przedszkolu, cieszą się dużym zainteresowaniem z strony przedszkolaków. Koncerty edukacyjne z udziałem muzyków grających na różnych instrumentach mają na celu uczulać młodego człowieka na piękno muzyki i zachęcać go do słuchania muzyki klasycznej.
 
Teatrzyk w przedszkolu ,,Przygody jeża kolczatka”
17.03.2010 r.


Do naszego przedszkola przynajmniej raz w miesiącu zaprasza się objazdowe grupy teatralne. Młodzi aktorzy prezentują wesołe, zawierające pouczające przesłania spektakle. Dzieci oglądają przedstawienia z zapartym tchem i niezwykle chętnie włączają się do akcji. Dzięki takim „spotkaniom teatralnym” mają możliwość kontaktu z aktorami, poznają warsztat ich pracy, oglądają rekwizyty i wiedzą, jak należy zachowywać się podczas przedstawienia.
 
 
IV edycja Miejskiego Turnieju Gier i Zabaw
10.03.2010 r.

Dzieci z dwóch grup starszych wzięły udział w IV edycji Miejskiego Turnieju Gier i Zabaw pod patronatem Prezydenta Miasta Ruda Śląska, który odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Kłodnicy. Nasza drużyna walcząc dzielnie zajęła IV miejsce.
 
 

 


Ważne wydarzenia – styczeń 2010 r.

 
Program Wczesnej Profilaktyki „Magiczne Kryształy”
20.01.2010 r.

Program Wczesnej Profilaktyki „Magiczne kryształy” realizowany był w grupie
5- latków. Zajęcia miały charakter interaktywny i zawierały dużo zabaw. Dominującą formą aktywności była: drama, burza mózgów, nowe sposoby komunikowania się, praca w grupach oraz gra dydaktyczna. Podstawowym celem programu był rozwój możliwości twórczego spędzania czasu z rodziną i rówieśnikami.
 
 
 
Dzień Babci i Dziadka
21 -24.01.2010 r.

Babcie i Dziadków z radością zaprosiły do przedszkola dzieci starsze i młodsze.
Goście licznie przybyli na zaproszenie wnucząt i gorąco oklaskiwali małych artystów.
Spotkanie zakończył słodki poczęstunek oraz niespodzianka dla Babci i Dziadka - własnoręcznie wykonany prezent.

 

 
 
Obchody Dnia Marchewki  21.01.2010 r.
 
"Na marchewki urodziny
wszystkie zeszły się jarzyny,
a marchewka gości wita
i o zdrowie grzecznie pyta..."

Warzywa i owoce trzeba jeść, bo to zdrowo. Wiedzą o tym wszystkie przedszkolaki.
I dlatego dzieci z grupy ,,Biedronki” wraz z Panią Wioletą przygotowały jesienne surówki z marchwi i jabłek. Następnie z prawdziwych marchewek wykonały różne stworki wg własnego pomysłu.
 
Bal karnawałowy
19.01.2010 r.

W balu uczestniczyły wszystkie dzieci z naszego przedszkola. Przebrały się nie tylko dzieci, ale również rodzice. Wszyscy pięknie tańczyli podczas zabawy prowadzonej przez wodzireja. Były konkursy, słodki poczęstunek oraz pamiątkowe zdjęcia.
 
 
Spotkanie z policjantem
14.01.2010 r.

Podczas spotkania policjant opowiadał dzieciom z grup najstarszych o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie: przechodzenia przez jezdnię, zabaw na świeżym powietrzu czy na placu zabaw. Potem my zadawaliśmy różnego rodzaju pytania dotyczące naszego bezpieczeństwa. W podziękowaniu za miłe spotkanie zaśpiewaliśmy piosenkę.
 
 
Czyste powietrze wokół nas
12.01.2010 r.

Dzieci z naszego przedszkola (z grupy P. Grażynki, P.Mirki, P. Bożenki, P. Gabrysi) wzięły udział w programie antynikotynowym. Cała impreza odbywała się w Centrum Handlowym "Plaza. Dzieci mogły podziwiać występy swoich kolegów z innych przedszkoli. Występy dzieci były bardzo udane i zostały nagrodzone gromkimi brawami. W trakcie imprezy został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. "Czyste powietrze wokół nas". Wśród nagrodzonych prac znalazły się również prace naszych przedszkolaków: Kamili Dylkowskiej i Julii Jojko.
 
 
Jasełka po Śląsku
08.01.2010 r.

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Moja mała Ojczyzna” dzieci z kółka teatralnego ,,Wesołe nutki”, wspólnie z panią Bożeną i p. Grażyną przygotowały przedstawienie: ,,Jasełka po Śląsku”. Niebywałą atrakcją uroczystości była Pani Julia, która oprócz pięknego śląskiego stroju zaprezentowała wierszyki, piosenki i przyśpiewki w gwarze śląskiej. Po przedstawieniu opowiadała dzieciom o śląskich zwyczajach i obrzędach, które są kultywowane do tej pory przez rdzennych mieszkańców naszego miasta.
 
 

Wigilia w przedszkolu 18.12.2009 r.
Tradycją Naszego Przedszkola jest organizowanie wspólnej dla wszystkich grup Wigilii. Podczas uroczystego obiadu, nie zabrakło barszczu z uszkami, wspólnego śpiewania- kolęd i dzielenia się opłatkiem. Po obiedzie wszyscy wspólnie rozpakowaliśmy prezenty, które znalazły się pod naszą choinką. Bardzo cieszyliśmy się z otrzymanych zabawek, które przyniosło nam dzieciątko. W tym dniu dzieci doświadczyły wielu przeżyć i emocji, które na długo pozostaną w ich pamięci.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

Pieczenie pierników 11.12.2009 r.
Zgodnie z naszą przedszkolną tradycją w okresie przedświątecznym dzieci przygotowały pierniczki. Upieczone i ozdobione własnoręcznie ciasteczka przedszkolaki ofiarowały swoim rodzicom podczas jasełek.
 
 
Śląski obiad 10.12.2009 r.
Po raz pierwszy w naszym przedszkolu odbył się ,,Śląski obiad”. Zaprosiliśmy ślązaczkę roku panią Julię, która opowiadała nam o śląskich zwyczajach i śpiewała śląskie piosenki. Największą atrakcją dla wszystkich było robienie klusek śląskich, które nam bardzo smakowały.
 
 
Święty Mikołaj 04.12.2009 r.
Nasze Przedszkole odwiedził święty Mikołaj. W oczekiwaniu na Mikołaja dzieci oglądały teatrzyk pt: ,,Droga listu do Świętego Mikołaja”. Długo oczekiwany przez dzieci przybysz zajrzał z wizytą do wszystkich grup, a każdego przedszkolaka obdarował prezentem.
 

Dzień Górnika 03.12.2009 r.
Gościliśmy w naszym przedszkolu górników ubranych w stroje galowe. Mogliśmy przyjrzeć się z bliska jak wygląda strój górnika, policzyć guziki i odznaczenia, dotknąć szpady górniczej i przymierzyć czako.
 
 
 
„Przyjaciele natury” 25.11.2009 r.
Nasze Przedszkole od listopada 2009r. uczestniczy w programie „ Przyjaciele Natury”, którego patronami są, Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Patronat Medialny nad programem objęły magazyny „ Przedszkolak” i „ Bliżej Przedszkola”.
Program ten organizowany jest przez fundację Nasza Ziemia oraz firmę Tymbark- producenta soków dla dzieci Kubuś. Program ten ma na celu kształtowanie wrażliwości dziecka na piękno natury oraz ma pomoc przedszkolakom w przyjemny i radosny sposób poznać naturę i uczyć jak ją chronić.
 

Pasowanie na „starszaka” 16.11.2009 r.
 Odbyła się uroczystość ,,Pasowania na starszaka”. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny – inscenizacją pt: ,,Leśna historia”, a po przedstawieniu dzieci złożyły Akt ślubowania i zostały pasowane przez panią Dyrektor na przedszkolaka - starszaka. W uroczystości brali udział zaproszeni rodzice.
 
 

Wróżby Andrzejkowe 30.10.2009 r
W naszym przedszkolu dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli w zabawach Andrzejkowych. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje Andrzejkowe. Świetnie bawiliśmy się podczas różnych ciekawych wróżb a najbardziej cieszyło nas lanie wosku. Wróżby Andrzejkowe dostarczyły wszystkim wielu wrażeń a także dowiedzieliśmy się, co nas czeka w przyszłości.

Pasowanie na przedszkolaka 23.10.2009 r.
Odbyła się uroczystość ,,Pasowanie na przedszkolaka”, w grupie młodszej p. Arlety. Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem programu artystycznego przez przedszkolaki, gdzie pokazywały swoje umiejętności wokalno-taneczne. Uwieńczeniem imprezy był akt pasowania, który dokonała p. Dyrektor.
 

Urodziny Kubusia Puchatka 21.10.2009 r.
W naszym przedszkolu odbyły się kolejne Urodziny Kubusia Puchatka, który jest ulubionym bohaterem książeczek dla dzieci. Podczas uroczystości było pełno radości i wrażeń. Każdy składał życzenia, wręczał upominki urodzinowe samodzielnie wykonane. Na zakończenie urodzin odbyła się pyszna Kubusiowa  ,,Biesiada”. Wszystkim uczestnikom bardzo smakował miodowy przysmak z chrupkami i torcik.
 
 
,,Cała Polska Czyta Dzieciom” 13.10.2009 r.
Nasze Przedszkole już od dwóch lat systematycznie współpracuje Publiczną Biblioteką Miejską w Rudzie Śląskiej, która mieści się w pobliżu naszej placówki. Pani Kierownik  biblioteki Danuta Enenkiel współpracując z nauczycielkami poszczególnych grup z wielkim zaangażowaniem przygotowuje dla dzieci comiesięczne spotkania literackie.
 

Teatrzyk w przedszkolu 07.10.2009 r.
Dnia 07 października w naszym przedszkolu oglądaliśmy widowisko teatralne pt. "Z kulturą na ty". Teatrzyk sprawił dzieciom dużo radości, reagowały bardzo spontanicznie, klaszcząc i śmiejąc się.
 

Poranek muzyczny 28.09.2009 r.
Podczas poranku muzycznego dzieci zapoznały się z instrumentami dętymi drewnianymi, jaki mi są: fagot, flet poprzeczny i klarnet. Największą radość sprawiło przedszkolakom odgadywanie granej melodii z bajek.

Pierwsze dni w przedszkolu 01.09.2009 r.
1 września przedszkole zapełniło się wielką gromadą dzieci. Każde z nich przyszło tutaj z innymi odczuciami - jedni z radością, inni z ciekawością, jeszcze inni z obawami i niepokojem. Powitaliśmy również naszych najmłodszych przedszkolaków, którzy do przedszkola przyszli po raz pierwszy. Życzymy im, aby wśród nas czuli się  dobrze i aby każdego dnia z chęcią przychodzili do naszego przedszkola.
Wydrukowane z: http://www.mp42.pl/